تگزاپون

تگزاپون نام تجاری ترکیب شیمیایی سدیم لوریل اتر سولفات با فرمول NaC12H25SO4 است. تگزاپون به دلیل خواص کف کنندگی در درجه اول به عنوان یک سورفاکتانت در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک شما را در این مقاله بیشتر با این ماده آشنا میکند .تگزاپون نوعی سورفاکتانت آنیونی بی رنگ با عملکرد عالی است که خواص دترجنتی ، امولسیفایر و شکل پذیری فوق العاده ای دارد. این ماده ، خمیری چسبناک ، زرد رنگ و فاقد بو است که می تواند به راحتی در آب حل شود. تگزاپون مقاومت خوبی در آب سخت دارد و زیست تخریب پذیر است.

این ماده به راحتی با استفاده از نمک غلیظ می شود و با توجه به پایداری و کاربرد ساده، در طیف گسترده ای از مواد شوینده به عنوان یک ماده فعال در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

محتوای نمک تگزاپون بسیار پایین است بنابراین در حالت محلول یا رقیق شده با آب، ویسکوزیته بسیار پایینی دارد اما به راحتی می توان ویسکوزیته آنرا با کلرید سدیم و آلکانول آمیدها تنظیم کرد.

کاربردهای تگزاپون در صنایع مختلف

تگزاپون معمولا ترکیبی از سولفات سدیم آلکیل است که می تواند کشش سطحی آب در محلول های آبی کاهش دهد. تگزاپون برای افزایش رطوبت و به عنوان ماده دترجنت در مواد آرایشی ، دارویی و خمیردندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تگزاپون در انواع معمولی ( N70) و صدفی تولید می شود که نوع صدفی آن در تولید شامپوها و صابون های مایع مورد استفاده قرار می گیرد. نوع معمولی به صورت خمیر است و در تولید شوینده های شفاف، پاک کننده های پوست ، پاک کننده صورت ، صابون ، ، شامپو بدن با ویسکوزیته متوسط تا بالا استفاده می شود.

این ترکیب شیمیایی به دلیل محتوای بالای دترجنت فعال برای تولید محصولات غلیظ یا مواد خام با سطح پایین آب بسیار مناسب است.

تگزاپون نقش بزرگی در تولید صابون مایع دارد و عملکرد اصلی این ماده شیمیایی تقویت کننده کف در این محصولات است.